We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

kakofoNIKT & Ch​ó​r Pog​ł​osy - Wac​ł​aw z Szamotuł na ludowo (live)

by KakofoNIKT

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

      30 PLN  or more

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Alleluja 05:33
9.
10.
11.
12.
13.
14.

about

kakofoNIKT & Chór Pogłosy

Wacław z Szamotuł na ludowo

Może wiek XVI i XXI łączy o wiele więcej niż się spodziewamy.
Wacław z Szamotuł (ok. 1520/25 - ok. 1560) żył i tworzył muzykę w wieku XVI, w epoce renesansu. To czas niezwykle ważny zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm), który m.in. objawiał się spojrzeniem wstecz - ku antykowi. Przeszłość służyła przyszłości. Renesans to także czas reformacji i kontrreformacji. Czas rozłamu, ale i szukania wspólnoty. Czas Marcina Lutra, Giordana Bruno, Dantego, Mikołaja Kopernika, Erazma z Rotterdamu, Tomasza z Kempis, Jana Kochanowskiego i wielu wielu innych. Epoka wielkich idei i wielkich osobowości. A pośród tego czasu odnajdujemy i Wacława z Szamotuł, pierwszego polskiego kompozytora, którego utwory drukowano poza granicami Rzeczpospolitej. Druki muzyczne, w których znalazły się jego łacińskie motety, zawierają kompozycje m.in. Clemensa non Papy, Nicolasa Gomberta i wielu innych muzycznych znakomitości tego czasu. Wacław z Szamotuł dokonał w swoim życiu także swoistego zwrotu - odnalazł w reformacji bliskie mu idee. Jego twórczość uległa zmianie - proste czterogłosowe pieśni z tekstem polskim zastąpiły komponowane dotąd motety z łacińskim tekstem. Wiek XVI, tak silnie zróżnicowany i naruszający dotychczasowe postrzeganie świata, odcisnął wyraźne piętno na życiu i twórczości Wacława z Szamotuł.

Wiek XXI - nasz dotychczasowy świat zatrząsł się w swych, wydawałoby się, nienaruszalnych, niepodważalnych i nieprzemijalnych ramach. Ziemia przez zmiany klimatyczne zmienia swe oblicze, a człowiek nie zawsze chce to dostrzec. Świat zamarł - pandemiczny lockdown dokonał czegoś niemożliwego. A zatem niemożliwe stało się możliwym. Człowiek nie uszanował Ziemi, która została mu dana … Renesansowy antropocentryzm dla XXI wieku stał się swego rodzaju zgubą, a może wręcz przekleństwem.
Jaka mądrość ludowa istniała w XVI wieku - trudno rzec. Jaka istnieje w XXI wieku - czy jeszcze jesteśmy w stanie ją usłyszeć?

Mądrość ludowa bowiem to mądrość życiowa. Obserwacje i doświadczenie zbierane z pokolenia na pokolenie przez ludzi żyjących w naturalnym środowisku. Aby zrozumieć otaczający świat, jego porządek i żyć w zgodzie z nim, a nie wbrew niemu, burząc i niszcząc to, trzeba dostrzec wartość tego, co zostało dane …
Odniesienie Boga do Człowieka, Człowieka do Boga, Matki Ziemi do Człowieka, Człowieka do Matki Ziemi.
Wacław z Szamotuł na ludowo jest tym wszystkim. To teksty i muzyka Szamotulczyka, jak te m.in. z Psalmu 31 „In te, Domine, speravi” - „W Tobie ufność swą kładę, Boże niezmierzony” (tłum. Jan Kochanowski), jak i „Błogosławiony człowiek, co się tak sprawuje, że w radę niepobożnych ludzi nie wstępuje” (łac. Psalm 1 „Beatus vir” w tłum. Andrzeja Trzecieskiego). Wacław z Szamotuł na ludowo to także sięgnięcie do ludowej muzyki, obyczajów i instrumentów ziemi szamotulskiej. Ale to także nowe, autorskie teksty inspirowane tym, co nas niepokoi w XXI wieku.

Wacław z Szamotuł na ludowo to powiązanie muzyki dawnej - sakralnej i ludowej - w swym codziennym, jak i duchowym wymiarze oraz nowoczesnej - z wykorzystaniem elektroniki, ale także instrumentów stworzonych ze złomu, wydawałoby się już niepotrzebnego. Muzyczny recykling. Bowiem to, co już niepotrzebne może stać się na nowo, inaczej potrzebne. Muzycznie - połączyliśmy tak różne światy, aby to urzeczywistni
. Ale w tym wszystkim jest też głębokie, humanistyczne przesłanie - fragmenty tekstów z Księgi Koheleta podejmującej rozważania nad istotą ludzkiego życia, oryginalne fragmenty tekstów z twórczości Wacława z Szamotuł oraz teksty autorskie korespondujące z „marnością” człowieka XXI wieku - miesza w sobie nadzieję z beznadzieją. Co zwycięży? Błogosławiony Człowiek swych błędów żałuje … Wiek XVI, podobnie jak i XXI naznaczony jest nadzieją, że zmiana ratuje, a nie rujnuje.
(tekst: Alina Mądry)


Wacław na ludowo

kakofoNIKT i Chór Pogłosy
organizator: Stowarzyszenie Musica Patria

dyrygentka
Joanna Sykula Sykulska

kakofoNIKT
Patryk Lichota - elektronika
Michał Joniec - złom, bębny obręczowe, tomy

Dominika Szelążek -baraban, bęben obręczowy, werbel, tamburyn

Goście :
Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa

Kapela Szamotulska:
Natalia Czaja-Jagielska - skrzypce
Paweł Kuźniak - maryna
Tomasz Kuźniak - klarnet

Romulad Jędraszek -dudy

Chór Pogłosy
Soprany:
Kornelia Kondracka
Justyna Grzesik
Wiktoria Machnicka
Aleksandra Anioła
Malwina Bleja
Julia Wiergowska
Ewa Tracz
Hanna Górnicka-Holeczek
Antonina Bajew
Dominika Sykulska
Elżbieta Pabich
Maria Trzeciak
Alty:
Jagoda Nowak
Wiktoria Kostrzewa
Kamila Kaczmarek
Kamila Majka
Maja Wąż
Oliwia Jóźwiak
Zuzanna Bajew
Beata Wiśniowska
Marcelina Truszkowska
Olga Kolińska
Paulina Malanowska-Urbaniak
Tenory:
Jędrzej Michalski
Dawid Kajczyk
Emil Wilawer
Basy:
Tomasz Citak
Maciej Roszak
Wojciech Lubarski
Andrzej Piechota
Konrad Handschuh

realizator dźwięku - Bartek Olszewski

partnerzy projektu: Szamotulski Ośrodek Kultury, Fundacja
Varietae, Wolna Grupa Twórcza, Pałac Baborówko
partnerzy medialni: Region Szamotulski

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020"

credits

released October 14, 2020

license

all rights reserved

tags

about

KakofoNIKT Poznań, Poland

KakofoNIKT – audio-visual group from Poznań, exploring the borders of industrial music, noise, free improvisation, sound installations and performance. The group uses such instruments as: metal garbage, damaged electronic devices, toy instruments, electronically processed hurdy-gurdy and saxophone, field recordings and real sounds, objects of everyday use and acoustic wave generators. ... more

contact / help

Contact KakofoNIKT

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like KakofoNIKT, you may also like: